Kyberprostor

ppp-ostrava-sexting

Kyberprostor poskytuje nesčetně mnoho informací, ale také nástrah, na které musíme být (pedagogové, rodiče i děti) připraveni. Současné výzkumy ukazují alarmující čísla rizikovosti chování dětí na internetu. v kyberprostoru se nejčastěji setkáváme s těmito rizikovými formami chování:

Kyberšikana

Kyberšikana označuje chování, které je namířeno vůči druhé osobě s úmyslem ublížit za pomocí ICT technelogie (mobilní telefony, maily, facebook, ICQ, skype apod.). Kyberšikana je charakteristická tím, že agresor může zaútočit kdekoliv a kdykoliv. Není před ní úniku. Může se šířit obrovskou rychlostí. Obětí kyberšikany se může stát také kdokoliv, kdo vlastní mobilní telefon a PC (facebook, mail, twitter apod.)

Kybergrooming

Kybergrooming chování uživatelů kyberprostoru, které má v dítěti vyvolat falešnou důvěru a připravit ho na schůzku, jejímž cílem je zneužít dítě. Útočníci jsou tedy často pedofilové. Zpravidla se chovají velmi podobně. Nejdříve se snaží v dítěti vzbudit důvěru, posléze mohou následovat dárky (nějčastěji dobití kreditu), dítě po čase svolí k setkání.

Kyberstalking

Kyberstalking či stalking (z angličtiny pronásledování) je opakované stupňující se obtěžování a pronásledování, které snižuje oběti kvalitu života a velmi často ohrožuje jeho bezpečnost. Kyber – spojené s ICT technologiemi. Stalker oběť neustále zahlcuje oběť sms, telefony, maily. Od 1.1.2010 je stalking nový trestný čin. 1 rok, pokud je obětí těhotná žena, dítě může až na 6 měsíců – 3 roky

Flaming

Flaming nepřátelské chování vůči ostatním uživatelům, je spojeno především s užíváním sociálních sítí. Mezi typické projevy flamingu patří umísťování urážlivých vzkazů v diskuzích, nadávek, vyhrožování a stupňování těchto útoků. Flandr je útočník a útočí na člověka, se kterým nesouhlasí, jedná se spíše o jednoduché nepromyšlené nadávky bez smysluplné argumentace.

Hoax

Hoax jde o falešnou zprávu, kterou útočník zveřejní ať už na sítích, blogu apod. Nebo se může jednat o poplašnou zprávu, která má šířit paniku (upozornění na neexistující viry, zapíchnuté injekce v tramvaji apod.)

Happy slaping

Happy slaping (veselé fackování) spočívá v tom, že skupina někoho napadne a natáčí to. Poté toto video sdílí v kyberprosotru (facebook, youtube apod.).

Phishing

V tomto případě hovoříme o získávání citlivých dat od uživatelů, která jsou následně zveřejněna bez uživatelova vědomí. Viz maily vypadajíc důvěryhodně např. od neznámých bank žádající si citlivé údaje od uživatele. S touto činností úzce souvisí pharming, kdy se jedná o podvodné stránky, které si žádají Vaše osobní informace pro registraci. Tudíž doporučuji všem, kteří se chtějí na podobné stránky registrovat, aby byli velmi opatrní.

Sexting

Sexting využívání informačních technologií k rozesílání zpráv se sexuálním podmětem. Jedná se i o rozesílání lechtivých fotografií. Po rozchodu se může stát, že tyto fotografie jedna strana uveřejní. Sexting podporuje šíření mladistvé pornografie, a proto jej považuji za jednu z nejzávažnějších aktivit v kyberprostoru.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, 
poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti.
Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme 
s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy.
Příjmout a pokračovat
Odmítnout